Czy mundurki szkolne powinny być obowiązkowe?


Mundurek szkolny to stosowane na całym świecie rozwiązanie służące ujednoliceniu wyglądu uczniów danej szkoły. W wielu krajach to powód dumy dzieci i młodzieży, podkreślający przynależność do grona wychowanków elitarnej placówki edukacyjnej. A jak noszenie odzieży szkolnej wygląda w Polsce? Czy zdaniem Polaków mundurki szkolne powinny być obowiązkowe?

Mundurki szkolne - reforma edukacji w Polsce

W Polsce mundurki szkolne obowiązywały do końca lat 80-tych. Ponownie na krótko wprowadził je ówczesny Minister Edukacji Roman Giertych w 2007 r. swoją reformą szkolnictwa. Obowiązywały wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjach, a każda szkoła mogła indywidualnie ustalać ich wygląd. Nie spotkały się jednak wówczas z dużym entuzjazmem i już w 2008 r. obowiązek ten został zniesiony. Z czego wynikała niechęć Polaków do mundurków szkolnych? Wprowadzone wówczas uniformy szkolne były często bardzo nudne – zazwyczaj granatowe albo szare, niejednokrotnie również szyto je z materiałów kiepskiej jakości, co sprawiało, że źle leżały i szybko się zużywały.

Mundurki szkolne w szkołach prywatnych i publicznych

mundurek szkolny, szkoła prywatna

Dziś mundurek szkolny jest najczęściej wymagany w szkołach społecznych, szkołach niepublicznych, placówkach z internatem, szkołach o profilu katolickim oraz szkołach Montessori. Obowiązkową odzież szkolną możemy również spotkać w niektórych szkołach państwowych, zwłaszcza uważanych za elitarne. Sporo szkół, zwłaszcza prywatnych, stawia na wspólną decyzję uczniów, rodziców i dyrekcji, czy i w jakiej formie obowiązywać będą mundurki. Pozwala to wybrać konkretny projekt stroju, który uczniowie będą nosić chętnie i z dumą. 

Odzież szkolna przybiera rozmaite formy - od koszulek polo, poprzez kamizelki i bluzy, aż do pełnego stroju. W tym ostatnim przypadku są to zwykle dwa rodzaje mundurków – na zimę i na lato. Niektóre szkoły stawiają również na podział mundurków szkolnych na damskie – ze spódniczką lub sukienką oraz męskie – ze spodniami, choć czasami wybierają jednolity ubiór bez względu na płeć wychowanków. Czasami szkoły decydują się na uszycie mundurków szkolnych tylko na wyjątkowe okazje np. strojów galowych lub bluz, które pozwalają wychowankom reprezentować placówkę na imprezach sportowych.

Mundurek szkolny – obowiązek czy prestiż?

Jak widać na przykładzie szkół, które nadal kultywują tradycję mundurków w dzisiejszych czasach mundurek nie jest już przykrym obowiązkiem. Noszenie odzieży w barwach szkoły, podkreślającej przynależność uczniów do elitarnej często placówki kojarzy się raczej z prestiżem. Rodzice zapisując dziecko do takiej szkoły świadomie podejmują decyzję o noszeniu przez dziecko mundurka, a uczniowie chętnie zakładają  piękne i uszyte z dobrej jakości tkanin stroje.