Mundurki szkolne za granicą


O ile w Polsce mundurki szkolne dominują w szkolnictwie prywatnym, to za granicą są one powszechne we wszystkich typach kształcenia. Obowiązek noszenia jednolitej odzieży szkolnej występuje przede wszystkim na Kubie i w Wielkiej Brytanii. Znajdziemy je również w Korei, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Malezji, czy na Malcie. W Niemczech natomiast mundurki są praktycznie nieznane. Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda to w poszczególnych krajach.

Mundurki na Kubie

Na Kubie mundurki szkolne są obowiązkowe na wszystkich poziomach nauczania. Są jednolite w całym kraju na danym etapie edukacji, łatwo więc poznamy, na jakim szczeblu szkolnym jest spotkany przez nas młody człowiek. Uczniowie podstawówki ubrani są szorty lub spódniczkę na szelkach w kolorze bordowym, chustkę na szyi w tymże kolorze i białą koszulę lub bluzkę. Gimnazjaliści do obowiązkowej białej koszuli/bluzki noszą ugrowe spodnie lub spódniczko-szorty i białe podkolanówki. Uczniowie technikum zamiast koloru ugrowego noszą brąz, a białe podkolanówki obowiązkowe są tylko dla dziewcząt. Licealiści natomiast zamieniają białą bluzkę na niebieską, a spodnie lub spódniczko-szorty ubierają w kolorze granatowym.

Mundurek szkolny w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii mundurki szkolne są obowiązkowe dla dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia. Najczęściej w brytyjskich szkołach spotkamy uczniów ubranych w białą koszulę, krawat w paski w barwach szkoły, spodnie lub spódnicę, blezer z tarczą placówki, czarny lub granatowy pulower w szpic albo z logo szkoły. Dominujące kolory takiego mundurka to czerń, granat, szarości lub kasztan.

Mundurki szkolne na Malcie

W maltańskich szkołach obowiązek noszenia mundurków, podobnie jak w Wielkiej Brytanii dotyczy uczniów do 16 roku życia.  Również sama odzież szkolna oparta jest na wzorcu brytyjskim – biała bluzka, spódnica dla dziewcząt, a spodnie dla chłopców, krawat w kolorach placówki to najczęstszy ubiór. Młodsze dziewczynki zamiast spódnic noszą sukienki.

Odzież szkolna w Malezji

W Malezji przepisom podlega nie tylko ubiór, ale również  fryzury uczniów. Dziewczynki powinny mieć spięte włosy, a chłopcy mogą mieć je maksymalnie do linii ucha i kołnierzyka. Mundurki szkolne są obowiązkowe w szkołach publicznych. Większość dziewcząt wyznania muzułmańskiego w Malezji  ubiera się w białą długą tunikę zakrywającą ramiona – tzw. baju kurung, do której nosi granatową spódnicę (w szkole średniej turkusową). Uczennice o innych wyznaniach w podstawówce najczęściej ubierają się w obowiązkowe granatowe fartuszki zakładane na białą koszulę, a w szkole średniej w turkusowe fartuszki lub spódnicę w tym kolorze (tylko w klasie 6).  Chłopcy natomiast jako mundurek szkolny obowiązkowo noszą białą koszulę oraz szorty lub długie spodnie w kolorze granatowym w podstawówce, a w oliwkowym w szkole średniej.

Japońskie mundurki szkolne

mundurki szkolne w JaponiiW Japonii uczniowie szkół podstawowych w większości nie muszą nosić mundurków. Tam, gdzie jest on obowiązkowy odzież szkolna składa się z białej koszuli, spodni i czapki u chłopców oraz plisowanej spódnicy i białej bluzy lub stroju marynarskiego u dziewczynki. W szkołach średnich mundurki zazwyczaj oparte są na stroju w ubiorze w stylu marynarskim dla dziewcząt oraz wojskowym dla chłopców (wzorowanym na oficjalnych mundurach wojskowych okresu Meiji). Część szkół jednak wprowadziło odzież przypominającą mundurki z zachodnich szkół parafialnych – tu obowiązująca jest biała koszula, krawat i marynarka z godłem szkoły oraz spodnie lub tartanowa spódnica.

Korea Południowa, a odzież szkolna

mundurki szkolne w AzjiW Korei Południowej mundurki są obowiązkowe w niektórych prywatnych przedszkolach i szkołach podstawowych oraz w niemal wszystkich szkołach średnich. Istnieją ścisłe zasady dotyczące ich prawidłowego ubierania. Uważane są za typowy ubiór dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ponieważ noszone są praktycznie przez cały dzień.

Uniformy szkolne w Stanach Zjednoczonych

W USA w większości szkół publicznych nie ma przymusu noszenia mundurków szkolnych. Obowiązuje natomiast odpowiedni dress code – ubranie nie może być obsceniczne, kojarzące się z gangami. Zabronione są też stroje z rozdarciami lub dziurami czy odkrywanie bielizny. Mundurki wprowadzone zostały przez część szkół prywatnych i składają się najczęściej z koszuli z kołnierzykiem oraz sukienki, spódnicy lub spódniczko-szortów, a dla chłopców z szortów lub spodni.