Wady i zalety mundurków szkolnych


Mundurek szkolny, obowiązkowy w wielu krajach, w Polsce wymagany jest przede wszystkim w szkołach niepublicznych. Co skłoniło dyrektorów tych placówek do wprowadzenia jednolitej odzieży szkolnej? Jakie są atuty takiego rozwiązania, a jakie wady?

Zalety mundurków szkolnych

Mundurki szkolne mają sporo zalet zarówno dla rodziców, jak i dla samej szkoły. Jeśli chodzi o nauczycieli i dyrekcję to najistotniejsze jest budowanie wśród wychowanków poczucia wspólnoty i identyfikacji ze swoją szkołą – uczeń noszący odzież szkolną w barwach swojej placówki ma świadomość, że jego zachowanie świadczy nie tylko o nim, ale również o szkole, którą reprezentuje. Bardzo ważną kwestią jest również kontrola, czy niepowołana osoba dostała się na teren szkoły oraz dbanie o bezpieczeństwo młodzieży np. na szkolnej wycieczce (dziecko w charakterystycznym mundurku szkolnym łatwiej odnaleźć w tłumie).

mundurki szkolne

Unifikacja strojów szkolnych ma również za zadanie sprawić, że wszystkie dzieci będą równe i pod uwagę brane będą ich osiągnięcia edukacyjne, a nie status materialny. Pozwala to lepiej czuć się osobom w gorszej sytuacji finansowej. Ogranicza też ryzyko, że uczeń lub uczennica przyjdzie do szkoły w nieodpowiednim stroju – np. z gołym brzuchem lub obraźliwym napisem, o co w okresie młodzieńczego buntu nietrudno. Wbrew pozorom jest to także oszczędność domowego budżetu – zakup mundurka szkolnego, nawet jeśli będą to dwa komplety stroju, nadal jest znacznie tańszy, niż kupno codziennych ubrań i dodatków. Rodzice oszczędzają również czas, który co rano musieliby poświęcić na dobór odpowiedniego stroju i często przekonanie młodego człowieka do swojej decyzji.

Wady mundurków szkolnych

Jak widać noszenie mundurka szkolnego ma wiele atutów. Jego przeciwnicy wskazują jednak również wady wprowadzenia jednolitej odzieży szkolnej. Unifikacja stroju przez niektórych uczniów jest postrzegana w aspekcie negatywnym, jako ograniczająca ich swobodę i możliwość wyrażania swojej osobowości. Także rodzice czasami wskazują, że stworzona w ten sposób równość jest sztuczna, ponieważ status materialny i tak jest widoczny m.in. w przyborach szkolnych czy drogim tornistrze. Podnoszony przez niektórych rodziców argument, dotyczący dodatkowych wydatków na zakup mundurka szkolnego, możemy chyba odrzucić. Tak, jak zauważyliśmy wcześniej, w porównaniu ze zwykłym strojem, cena odzieży szkolnej jest korzystna, a uszycie mundurków szkolnych z dobrych gatunkowo materiałów w gwarantuje, że posłużą uczniom na długo.